Vem i helvete är Fredrik Strage?

Wikipedia säger: ... svensk musikjournalist och författare. [...] har bland annat skrivit för tidningar som Pop, Bibel, Dagens Nyheter, Månadsjournalen, Nöjesguiden...

Anders kompletterar: ...och om man slår upp ordet pretentiös i ett lexikon så är det en bild på Fredrik Strage där. Och en pratbubbla som fångat honom i förbifarten med orden "... min kärlek till tysk, undergångsromantisk syntmusik ..." eller nåt annat som får det sammanlagda krystandet på SöS förlossningsavdelning att blekna i jämförelse.

Jag funderar ibland över om det var Fredrik som gjorde just Pop, Bibel och Nöjesguiden till de jävla prettoblaskor de är, eller om det var blaskorna som formade Fredrik.

För summan av kardemumman är ju att karln är skitnödig så till den grad att jag själv måste springa på toaletten efter att ha sett honom. Oj, nu är det dags. Hörs. Bye.

Vem i helvete?!

5 kommentar(er) på "Vem i helvete är Fredrik Strage?"

  1. Hanna sa...

    Hahaha... du skriver med humor minsann. Me like!

    Anonym sa...

    Äh, jag hade också mina fördomar om honom innan jag läste hans böcker och träffade honom här på Åland. Han är... som du, typ. Helt ok människa, alltså. /Anna

    Anders sa...

    Hanna: Kul att du gillar! :)

    Anna: Ja, det är ju såklart Fredrik Strage - mediapersonen jag skriver om. Han är säkert, som du säger, mycket skönare privat.

    Jag, å andra sidan, må vara gullig och rar här i bloggen. Men privat är jag en riktig surgurka. Barsk och gnällig! ;-)

    micaela sa...

    Haha, jag har älskat Fredrik Strage sedan första gången jag såg hans skitnödiga ansikte på Nyhetsmorgon. Han är så otroligt nördig att jag inte kan annat än tycka om honom.

    Ämmu sa...

    vad då "... min kärlek till tysk, undergångsromantisk syntmusik ..."??? Strage har ju tydligen börjat tycka att hässelby-amatör-rap är det som gäller! check this out: http://tv4.se/klipp/149081.html

Skicka en kommentar