Vem i helvete vill använda kontanter?
Det är 2007.
Vi bär omkring på värdesymboler i form av papper och plåt i våra fickor.
Vi tappar dom. De går sönder. Vissa ohederliga typer förfalskar dom. Andra ohederliga typer snor dom. Av oss. Eller av handlaren, banken eller av de stackare som jobbar med att skjutsa omkring med skiten i bilar.
Hela det här systemet är så urbota korkat, föråldrat och farligt.
Om jag slarvar bort eller bryter av mitt plastkort så får jag ett nytt, och jag behöver inte mista det jag hade på mitt konto. Handlaren behöver inte bära omkring på mina sedlar och mynt, och han skulle inte heller behöva bära omkring på en växelkassa. Jag betalar för min Gin & Tonic med kortet, och vips så är pengarna på krögarens konto.
Så enkelt. Så säkert. Och så galant.
Jag vill därför hävda att
- alla banker och kreditgivare som tar ut avgifter för kort och korthantering,
- alla handlare som saknar eller har krångliga och långsamma system för kortbetalningar,
- alla handlare som tar ut avgifter för köp under en viss summa,
- alla konsumenter som trots möjligheten till kortbetalning envisas med att betala kontant, och ännu värre - gör uttaget vid bankomaten utanför affären (cred: Bilson),
Skäms en stund. Och skärp sen till er.
pengar politik mynt sedlar kreditkort affärer utveckling
Du glömde ju att lägga till alla konsumenter som trots möjligheten till kortbetalning envisas med att betala kontant.
Extra genant blir det ju när uttaget sker vid bankomaten som sitter utanför affären där pengarna sedan spenderas.
Så sant, Bilson. Jag uppdaterar mitt inlägg med den (och cred till dig.)
Det bästa med den här bloggen är att man håller med i nästan allt du säger.
Allt utom att barbecue-sås suger då..
"Så enkelt. Så säkert. Och så galant."
Det är inte enkelt: räkna ettusenett, ettusentvå, ettusentre, i kön när de framför betalar. Kort tar dubbelt så lång tid som kontanter.
Det är inte säkert: det finns massor med angreppsvektorer i kortsystemet. Det "säkra" ligger i att kortföretaget för det mesta betalar bedrägerier och stölder, men gissa vem som ändå får betala i slutändan?
Det är inte galant: Att se en ung människa betala med kort är som att se en ung människa röka. Hon TROR att det är elegant och modernt. Men det är det inte. Ekonomin bakom kortsystemet bygger på utpressning.
Somliga gillar inte att någon annan kan koppla dina inköp till din identiet. med kontanter kan du vara anonym.
Ogillar också de höga kortbetalningsavgifterna som handlaren får betala och som jag i slutändan får stå för.
Jag kan lätt låna ut en hundralapp till någon genom att flytta den från min till den andres plånbok, men jag kan inte lätt flytta 100 spänn från mitt plastkort till någon annans.
Om någon rånar dig, och med våld tvingar av dig pinkoden, så kan de få ut mycket mer pengar än man vanligtvis har på sig i kontanter vilket kan öka risken för rån.
Venne exakt hur det ligger till nu i dagarna men jag vet i alla fall att 2007 så var man tvungen att uppnå en viss omsättning för att ens får ha terminaler.
En tanke värd att nämnas.