JavaScript

25 februari 2008

[interludium]

Orkar inte Vemihelveta i rubriken idag. Förresten har jag inget annat än småskit att skriva om, alltså inget som förtjänar ett fullfjädrat inlägg.

Såg Alex Schulman på Efter Tio med Malou fån Sivers tidigare. Hon försökte klämma åt honom angående busmailen. Alex såg rätt nervös ut. Jag fattar inte riktigt varför med tanke på att Malou som vanligt var totalt usel. Det fick mig dock att undra på om mitt mail från "Patrick Ekwall" verkligen var en Schulmanprodukt eller om det var nån annan trist person som i brist på egna idéer snodde skojet rätt av.

Kristin Chenoweth var med på Leno igen. Jag blir alltid glad av henne. Hon ser ut och låter som en typisk Hollywoodbimbo, tills man lyssnar på vad hon säger och inser att kvinnan har en jävla humor och självdistans. Eller vad sägs om hennes idé "My lips are sealed" - trosor till kändisbruttorna som annars brukar visa oss hela kitet när de stiger ur bilar.

Gick in på Stureplan.se för att läsa lite bloggar, och blev lika trött som vanligt: Hallå!! Frames på sajten är så jävla 2001! Ta bort! Det går ju för fan inte att bokmärka som folk ens.

Ha! Såg ni Frida Muranius jacka i melodifestivalen förresten? Nån hade visst börjat dunka henne gul & blå men fått nåt viktigare för sig efter gul.

Patrik Isakssons
låt var bättre än väntat, och fick en sämre placering än den förtjänade. Men det kan han ha den fan, för gammal ost! Och med gammal ost menar jag nio års "artisteri" i form av gnäll och elände. Hans sambo Sofia Rågenklint är förresten också en tjej som alltid gör mig glad när jag ser henne. Men det funkar visst inte på Patrik.

Nej, nu måste jag återgå till måndagen och göra alla de där viktiga sakerna jag alltid gör.

Knus och klem,
/Anders

Fan vad ni kommenterar dåligt just nu förresten! Jag ser ju i statistiken att lika många är här som vanligt. Lata jävlar...


24 februari 2008

Vad i helvete är malaria?


Jo, malaria är en allvarlig och ibland dödlig sjukdom orsakad av encelliga parasiter från plasmodiumsläktet. Det visste man dock inte i forna tider, utan sjukdomen skylldes på en av Vandalernas gängledare, vid namn Gluteus Maximus. Man trodde i sin enfald att det var Gluteus som förgiftade alla omkring sig med sin förskräckliga flatulens. Man gav därför sjukdomen namnet "dålig luft" - mal aria.


Hungrar du efter mer kunskap? Låt Vem i helvete upplysa dig om Bohemerna, Ankie Bagger, Birgit Friggebo, Lykurgos, Pythagoras, Röntgen, vandalerna och Carl Friedrich Gauss vettja!

21 februari 2008

Vem i helvete fegretuscherar?


Det sägs att andra gången man körde den här annonsen hade man retuscherat bort cykelsadeln.

Ha. Så fegt. Det var ju det enda som gjorde annonsen intressant.

19 februari 2008

Vilka i helvete var vandalerna?


Jo, Vandalerna var ett germanskt folk under fyra-femhundratalet. De hade ingenstans att hänga på helgerna. Så frustrerade drog de istället in till Rom där de krossade skyltfönster, kickade gatlyktor och sprayade asfula tags på Colosseum. På grund av detta fick de ge namn åt företeelsen vandalism.


Hungrar du efter mer kunskap? Låt Vem i helvete upplysa dig om Bohemerna, Ankie Bagger, Birgit Friggebo, Lykurgos, Onan, Pythagoras, Röntgen, malaria och Carl Friedrich Gauss vettja!

15 februari 2008

Vem i helvete har dikterat lagerölsregeln?

Jag har i förbifarten nämnt saken förut. Men jag känner att detta förtjänar ett eget inlägg.

Nämligen LJUS LAGER-helvetet!

Du kommer in på en bar - alltså en sån som inte specifikt satsar på stort sortiment och stort dryckeskunnande - utan en helt vanlig dussinbar i vilket gathörn som helst.

De har ungefär en 7-8 ölsorter. Typ tre på fat och fyra på flaska - ungefär vad man kan begära i kvantitet.

Det är när man ska välja sig en som det blir förbryllande:
Vill jag ha Pripps Blå, Carlsberg Export, Budweiser, Mariestad, Grolsch, Staropramen eller Zeunerts Original?

Sju sorters ljus lager!

Ungefär som om läskpumpen skulle innehålla Coca-Cola, Pepsi, Cuba Cola, Jolt och COOP Xtra Cola Light!

Är det ingen gäst på stället någonsin som har frågat efter en mörk lager? En bayersk? En ale? Eller en stout?

Hur ska man få till nån bättring, frågar man sig? Om ingen beställer det, så tar man inte hem. Om ingen har det på bartavlan så är det ju bara de redan frälsta som frågar efter det.

Och svenskar är ett traditionsbundet folk, fast vi inte vill erkänna det. En sto'stark SKA vara en ljus lager! I systempåsen ska det ligga ljus lager (såvida det inte är jul - då får man dricka halvmörkt).

Kanske tycker man att det känns snobbigt, krångligt och dyrt att beställa hem Primátor, Samuel Adams, Bass, Bishops Finger, Kilkenny, Newcastle, Carnegie, Guinness eller Murphy's till haket på hörnet.

Men då vill jag gärna ge några tips till herr krögare: Mariestad har en Porter! Staropramen finns som Dark, Nils Oscar gör en India Ale, Slottskällan har en Pale Ale, Åbros Arton56 Amber är en tokbillig och god halvmörk lager!

Byt ut ett par tre av de sju, och du breddar ditt ölutbud med typ 300%. Det finns liksom ingen ursäkt.

12 februari 2008

Vem i helvete solar på alla fyra?


Se. Här ligger Heidi Montag (nån kändis jag inte hunnit registrera vem fan det är) på beachen och solar sig lite.

Tänk att Heidi råkade stå just sådär. Och tänk att det råkade komma en paparazzi just då. Och tänk vilken sjukt bra skärpa han fick i bilden fastän han låg i sandbanken 500m bort med teleobjektiv och gömde sig. Och tänk att Heidi inte misstänkte nåt fastän han skickade ut sin assistent med en reflektor för att få ett mjukare ljus på hennes stjärt.

Tänk.

"Patrik Ekwall" mailar mig ...

Det kom ett mail:

Från: Patrick Ekwall [patrick.ekwall@tv4.se (reply-to: patrick.ekwall@tv4sverige.se)]
Skickat: den 12 februari 2008 15:37
Till: vemihelvete@telia.com

Tja!

Såg i din blogg att du ogillar mig. Du kallade min jacka för "nyutskiten" och att min frisyr hörde hemma år 1993. Och vet du vad jag kände när jag läste. Jag kände:

AJ, VAD FAN VAD DET! DET GJORDE SKITONT! AHA, NU VET JAG VAD DET VAR. DET VAR EN INTRESSEPIL SOM TRÄFFADE MIG I KINDEN!

Sopa. Jävla sopa.

/Ekwall

HAHAHA! Kul! Detta tarvar ett svar:

Från: Anders (Vem i helvete...?!) [mailto:vemihelvete@telia.com]
Skickat: den 12 februari 2008 18:39
Till: 'patrick.ekwall@tv4sverige.se'

Men Alex...

Var inte tanken att skicka busmail FRÅN kända personer TILL andra kända personer, eller har jag fattat fel?

Eder Vem i helvete-bloggare lär ju knappast kvala in hos intresseklubben. Men jag blir såklart smickrad.


/Anders

1 februari 2008

Vem i helvete är Sofi Fahrman?

Nej, jag ska inte skriva om ytlighet och trendpredikan på journalistisk plats. Det känns redan gjort.

Men ibland hajar man liksom till.

I branschtidningen Liquid Inspiration berättar Sofi, under vinjetten My Favourite Experience att "Lycka är en Soda Stream" och hur hon kolsyrar allt, för glatta livet.

Jovars, Sofi. Så kan det nog vara. Jag skulle nog gå loss rätt hårt på kolsyrandet själv om jag iddes köpa och släpa hem ett sånt där åbäke.

Men sen berättar Sofi att 1) hon med sin Soda Stream gör Champagne av vitt vin och rosé, och 2) hennes favoritdrink är "Bellinin på Cipriani Downtown på 376 West Brodway i New York".

Jag slår igång min interna kalkylator och knappar in följande ekvation: Noll koll + pretto i kvadrat = Sofi Fahrman.